مو زیبا
دسته 1

نوشته:

به موهای خود اهمیت بدهید

موی سالم

مو بخش مهمی از زیبایی هر فرد است.در باور عموم مردم اینگونه جا افتاده است که با شستشوی مداوم و برس کردن موها از آن ها مراقبت میکنند اما باید بدانید که همین دو مورد میتواند آسیب جدی به موهای شما وارد کند که جبران ناپذیر باشد

در ادامه با ویکارت همراه باشید تا به مواردی اشاره کنیم که با رعایت آن ها موهای شما همیشه زیبا ولطیف باقی بمانند.

دمای مناسب آب برای شستشوی موهای خود :

دمای مناسب برای شستشوی مو

هنگامی که از آب بسیار گرم برای شستشوی موی خود استفاده میکنید مثل این است که از اتوی موی داغ یا سشوار خیلی گرم استفاده کردید.دمای مناسب برای شستشوی مو به طور تقریبی دمایی است که آب گرم باشد ولی بخار نکند. در این حالت کوتیکول ‌های مو باز می‌شوند و تارهای مو به خوبی تمیز می‌شوند.

نرم کننده را فراموش نکن :

نرم کننده برای شستشو

وقتی موها رطوبت کافی ندارند، کوتیکول باز می‌شود تا رطوبت مورد نیاز از هوا وارد مو شود. برای همین است که بیشتر اوقات بعد از حمام موها، وزدار می‌شوند.

پس از یک نرم کننده‌ی مناسب مو استفاده کنید که حاوی عناصر آبرسان مو مانند روغن نارگیل باشد. نرم کننده را از وسط ساقه تا نوک موهای خود بزنید و هیچ وقت آن را به ریشه‌ی موهایتان نزنید.

زمان و نحوه صحیح شستشوی موی سر :

شستشوی مو

بهتر است در هفته بیستر از سه یا چهار بار سر خود را شامپو نکنید.شاید عجیب باشد اما بهتر است شامپو را به ریشه مو زده وپخش کنید و ماساژ دهید. این کار را تا اواسط ساقه مو انجام بدهید .اگر موهای خیلی بلندی دارید توجه کنید که پخش انتهایی تار مو قدیمی است و آسیب پذیری بسیاری دارد .بهتر است از شامپو زدن به این بخش جدا خودداری کنید.

بهتر است شستشوی موی خود را خیلی طولانی نکنید چرا که موهاش شما ممکن است دچار نازکی تار شود.

 از شامپو برای ریشه مو استفاده کنید ،توصیه میکنیم از نرم کننده ها فقط از بخش دوم ساقه به پایین استفاده کنید و هرگز به ریشه موی خود نرم کننده نزنید چرا که باعث ریزش شدید موی شما میشود و ریشه مو را آسیب پذیر میکند.

ماسک مو برای مراقبت از موی سر انتخاب بهتری است:

ماسک مو

اگر موی شما به دلیل رنگ کردن یا حرارت زیاد آسیب دیده، به جای نرم‌کننده از انواع ماسک مو استفاده کنید.
ماسک مو از ذره‌های کوچکتری تشکیل شده و به راحتی به ساختار مو نفوذ می‌کند و بهتر می‌تواند مواد مغذی را به مو برساند.

برای کمک به گردش خون، پوست سر را ماساژ بدهید:

ماساژ سر

ماساژ پوست سر هنگام شامپو زدن میزان گردش خون زیر پوست را افزایش می‌دهد و به سم‌زدایی پوست سر کمک می‌کند. داشتن موهایی سالم ظاهر شما را بهتر جلوه می‌دهد. استفاده درست از شامپو و نرم‌کننده‌ در این میان نقش بسیار مهمی دارد. حین شامپو زدن پوست سر را ماساژ بدهید تا به گردش خون در این ناحیه کمک کنید.

از آب داغ دور بمانید :

آب گرم برای موها

 

آب دوش را کمی خنک‌تر کنید، شستن پوست سر با آب داغ، چربی و رطوبت موها را از بین برده ، موهای خشک گره‌ خورده و در نتیجه شکننده‌تر می‌شوند.

انتخاب شامپوی مناسب:

شامپوی سر

اگر شامپو شما مناسب نباشد، سلامت موهای شما به خطر می‌افتد. پس شامپوی مناسب با موی خود را انتخاب کنید. شامپوها براساس نوع مو سه دسته‌اند: مناسب موهای خشک، معمولی و چرب . از مصرف شامپوهایی که ترکیبات نامناسبی مثل آمونیوم لوریل سولفات یا سدیم لوریل سولفات دارند دوری کنید.

 در برابر حرارت از موی خود محافظت کنید:

سشوار کردن

سشوار یا اتوی مو، موها را زیباتر و خوش حالت‌تر می‌کند. اما فراموش نکنید که حرارت زیاد صدمه جدی به مو می رساند .

حرارت زیاد آسیب‌های زیادی به مو مثل مو خوره، دندانه دار شدن انتهای مو، خشک و خشن شدن بافت مو، ریزش بیش از حد و وز شدن میرساند .

 رطوبت موی خود را حفظ کنید:

سرم مو

 

برای سالم ماندن مو از محصولات مراقبت مو مثل سرم مو یا کرم مو استفاده کنید. این محصولات در طول روز روی مو باقی می‌ماند و ریشه های آن را خوب تغذیه می‌کند.

برس مو را تمیر نگه دارید:

برس مو

برس موی کثیف پر از مو و چربی و محل مناسبی برای رشد و تکثیر انواع باکتری‌های مضر است. بنابراین برس مو را حداقل یک بار در ماه با محلول جوش شیرین و آب ولرم بشویید.

 روغن‌های مخصوص مو را امتحان کنید:

روغن کرچک

این روغن‌ها کاری می‌کنند که موها پیش از حد خشک نشود، به همین دلیل غدد چربی بیش از حد ترشح نمی‌شوند و به این ترتیب میزان ترشح چربی در پوست سر تنظیم می‌شود.

اسپری‌ های مو وقتی به مو اضافه می‌شوند، ممکن است این اسپری‌ها موها را چسبنده و بدحالت کنند. به همین علت برای شروع از اسپری‌‌های ملایم استفاده کنید. مقداری از آن را روی دست‌تان بریزید و با آن وز و گره موها را برطرف کنید.

برای آراستن موها به مقدار کمی از این محصولات نیاز دارید پس با مقدار کم شروع کنید.

بسیاری از مردم علاقه‌ی خاصی به روغن کرچک دارند.  با مقدار کمی روغن کرچک و شامپوی خشک، می‌توان طراوت مو را تا دو روز بعد هم حفظ کرد. روغن کرچک نرم‌کننده‌‌ای عالی و مغذی برای پوست سر است. مخصوصا برای افرادی که موهای نازک و بسیار شکننده دارند.