سولاریوم
دسته 1

نوشته:

هر آنچه که لازم است درباره سولاریوم بدانید

 سولاریوم چیست ؟

سولاریوم

 سولاریوم دستگاهی برای برنزه کردن پوست است که چند سالی است وارد کشور ما شده و در همین مدت طرفداران خاص خود را پیدا کرده و روز به روز بر تعداد این دستگاه‌ها در   استخرها و سالن های زیبایی اضافه می‌شود.
 این مراکز با تبلیغات فریبنده به مشتریان خود اطمینان می‌دهند که دستگاه‌هایشان از نوع پیشرفته و بی‌خطر است در حالی که بسیاری از این مراکز، عینک‌های ایمنی مربوطه را به  تعداد لازم در اختیار مشتریان خود نمی‌گذارند.
 در حقیقت دستگاه سولاریوم شامل تختی است که در دیواره‌های آن لامپ‌های اشعه ماورای بنفش UV تعبیه شده و هنگامی که بدن درون این وسیله قرار می‌گیرد، درب این دستگاه   که حاوی لامپ‌های مشابهی است کامل بسته می‌شود.

 برنزه شدن بی دردسر وجود ندارد

عوارض سولاریوم 

  تصور عمومی مردم بر این باور است که اشعه‌های دستگاه سولاریوم مضرات نور خورشید را ندارد.

 پیری پوست، افزایش چین ‌و‌ چروک‌های پوستی و افتادگی پوست از عوارض استفاده از سولاریوم هستند که در درازمدت خود را نشان می‌دهند و کسانی که بیشتر در معرض اشعه   فرابنفش قرار بگیرند، نسبت به سایر افراد ۲۰ سال زود‌تر گرفتار پیری پوست و بروز لکه‌های پوستی، کک‌ومک، کدرشدن پوست، چین‌وچروک پوست و ضخیم‌شدن سطح پوست   می‌شوند.

 سولاریوم علاوه بر افزایش احتمال ابتلا به سرطان‌های پوستی،قدرت ایمنی پوست را نیز کاهش می دهد و احتمال ایجاد انواع عفونت‌ها و بدخیمی‌ها را نیز افزایش می‌دهد.

 برنزه‌شدن پوست چه با استفاده از دستگاه‌های سولاریوم یا نور آفتاب،زمینه ابتلا به سرطان‌های پوست و نوع خطرناک آن که به ملانوما معروف است را فراهم می‌کند.

 گروه های خطرناک برای سولاریوم : 

سولاریوم

  گروه اول کسانی که معمولا موهای بور و چشم‌های روشن دارند، اشعه ماورای بنفش به پوست آنها بیشتر از بقیه آسیب می‌‌رساند.

  گروه دوم گروه افراد زیر ۱۸سال هستند که نباید از دستگاه‌های سولاریوم استفاده کنند یا حمام آفتاب بگیرند.

  گروه سوم کسانی هستند که کک‌ومک و خال‌های زیاد، زخم‌های پوستی یا سابقه آفتاب‌ سوختگی در کودکی و یا در هر مرحله‌ای از زندگیشان داشته‌اند.

  گروه چهارم افرادی هستند که داروی خاصی مصرف می‌‌کنند، باید قبل از برنزه‌کردن با پزشک معالجشان مشورت کنند.

  گروه پنجم زنانی هستند که همیشه آرایش می‌کنند نباید برنزه شوند؛ چون ممکن است اشعه ماورای بنفش برایشان حساسیت ایجاد کند. ‍‍‍

  بدون اشعه برنزه شو …

سولاریوم

 پیشنهاد ویکارت به شما این است که اگر خیلی دوست دارید که برنزه شوید اما ترس از بیماری و آفتاب‌سوختگی دارید، می‌توانید از روش های زیر بهره ببرید :

 ۱) استفاده از خوراکی های رنگ‌دار مثل قهوه، آب هویج، آب گوجه:

 می توانید این خوراکی ها را روی بدنتان بمالید و حمام آفتاب بگیرید . آفتاب به شما کمک می‌کند تا منافذ پوستیتان بهتر باز شود و رنگ این مواد طبیعی در لایه‌های عمیق‌تر پوست   شما نفوذ کند .

 ۲) استفاده از کرم‌ها و محصولات برنزه‌کننده:

 برخی از کرم‌ها، لوسیون‌ها یا روغن‌های اتوبرنزه خود به خود باعث رنگ‌دارشدن پوست می‌شوند و به لایه‌های عمیق پوست نفوذ می‌کنند. گروهی از آنها هم باید همراه با آفتاب‌گرفتن مصرف شوند؛ البته باید توجه داشت که ماده اصلی این کرم‌ها ماده‌ای به نام دی‌هیدروکسی‌استون است که استفاده مداوم از این محصولات می‌تواند مشکلاتی مانند مقاومت به انسولین، ابتلا به دیابت، ایجاد اختلال‌های هورمونی در بدن یا حتی نازایی را به وجود آورد.